Kategorie
Blog

Depilacja – metody, popularne mity i ważne informacje

Sposobów na walkę z niechcianym owłosieniem jest dziś bardzo wiele. Jedne należą do mniej skutecznych, inne bardziej. Niektóre są całkowicie bezbolesne, inne z kolei powodują ból czy dyskomfort. W niniejszym artykule omówimy najbardziej popularne metody depilacji – ich wady oraz zalety, a także rozwiejemy najpopularniejsze mity związane z usuwaniem owłosienia.

Depilacja maszynką

Najbardziej popularnym i jednocześnie szybkim sposobem na usuwanie owłosienia jest skorzystanie z maszynki jednorazowej. Jej zaletą jest łatwa dostępność i niska cena – jednorazowe maszynki znajdziemy w każdym sklepie. Jeśli jednak policzymy ile pieniędzy w ciągu całego swojego życia wydajemy na maszynki, będziemy zaskoczeni tym, jak dużą kwotę uzyskamy! Depilacja maszynką nie jest niestety skuteczną i trwałą formą usuwania owłosienia. Maszynka jedynie „ścina” włoski. Często już następnego dnia zauważamy małe, nieprzyjemnie kłujące włoski, które znów trzeba usuwać. Ponadto golenie maszynką podrażnia skórę, na której często pojawiają się czerwone, bolące krostki. Przyczynia się również do pojawiania się wrastających włosków.

Depilator elektryczny

Stosowanie depilatora elektrycznego pozwala osiągnąć efekt całkowicie gładkiej skóry. Posiada on ostrza, które obracają się a bardzo szybkim tempie, łapiąc włos u nasady i wyrywając go wraz z cebulką. Minusem tej metody depilacji jest niestety ból – używanie depilatora nie należy do najprzyjemniejszych. Efekty utrzymują się od 2 do 5 tygodni. Z depilatora nie każdy może jednak korzystać – przeciwwskazaniem są żylaki oraz cienka skóra ze skłonnościami do podrażnień.

Depilator IPL

Depilator IPL to sprzęt do użytku domowego, który wysyła pojedynczą wiązkę światła laserowego o dokładnie określonej długości, wskutek czego włoski ulegają uśpieniu a ich wzrost jest wstrzymany. Efekty mogą być różne – wiele zależy od koloru i gęstości włosków, a także od klasy urządzenia. Tańsze urządzenia często mają niższe parametry i mniej możliwości regulacji. Depilacji IPL nie należy mylić z depilacją laserową, która daje zdecydowanie lepsze efekty i pozwala na trwałe usunięcie owłosienia.

Depilacja woskiem

Depilacja woskiem to metoda, która pozwala pozbyć się niechcianego owłosienia na około 3 tygodnie. Zaletą tej metody jest szybkość i dokładność – wosk skutecznie usuwa nawet malutkie włoski. Minusem jest niestety ból. Rozgrzany wosk dość mocno przywiera do skóry – podczas jego odrywania, skóra zostaje mocno podrażniona – może nawet dojść do uszkodzenia naczynek. Depilacja woskiem to zabieg, którego nie warto wykonać samodzielnie – szczególnie jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Najlepiej więc korzystać z zabiegu w salonie kosmetycznym, co jak wiadomo – wiąże się z dość dużymi kosztami.

Depilacja pastą cukrową

Depilacja pastą cukrową przebiega bardzo podobnie do depilacji woskiem, jednak jest ona zdecydowanie mniej bolesna. Pasta cukrowa oblepia jedynie włoski – nie przykleja się do skóry, dlatego podczas odrywania nie ciągnie jej i nie powoduje podrażnień. Odczucia bólowe są więc zdecydowanie mniejsze. Pasta cukrowa jest środkiem naturalnym, dlatego pozytywnie wpływa na skórę i nie powoduje uczuleń. Oczywiście nie jest to trwała metoda usuwania owłosienia – zabieg należy powtarzać co około 3 tygodnie. Usuwanie owłosienia pastą często jest znacznie bardziej kosztowne od depilacji woskiem – zabieg ten trwa bowiem znacznie dłużej. Stąd też regularne wizyty w salonie wiążą się z dość dużymi kosztami.

Kremy do depilacji

Kremy do depilacji to sposób na bezbolesne usunięcie owłosienia, jest on jednak niestety mało efektywny. Po pierwsze, kremy nie zawsze działają – nie poradzą sobie z ciemnymi i grubymi włosami. Po drugie są dość drogie, dlatego jest to bardzo kosztowny sposób depilacji. Po trzecie, na ogół posiadają mało przyjemy zapach, a po czwarte – mogą powodować uczulenia i podrażnienia. Kremy do depilacji to dość mocna mieszanka chemiczna, dlatego przed ich użyciem zawsze należy najpierw przeprowadzić próbę uczuleniową na małym obszarze skóry.

Depilacja laserowa – na czym polega

Jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się owłosienia raz na zawsze jest depilacja laserem. Depilacja laserowa całego ciała polega na wykorzystaniu wiązki światła lasera o określonej długości, która wnika w głąb skóry, uszkadzając macierz włosa. To właśnie ta część odpowiada za wzrost włosków. Laser jest całkowicie bezpieczny i nie podrażnia oraz nie uszkadza skóry – działa jedynie na sam włos, skutecznie go niszcząc. Jest więc to jedyny efektywny sposób usunięcia owłosienia.

Depilację laserową można wykonać na każdej części ciała – dużym zainteresowaniem cieszy się na przykład depilacja laserowa nóg, bikini czy pach. Dzięki nowoczesnym, zaawansowanym laserem, zabieg depilacji jest dla wielu osób całkowicie bezbolesny. Jeśli chodzi o czas trwania zabiegu, jest on bardzo zróżnicowany, bowiem zależy od wybranego obszaru. Na przykład depilacja bikini czy pach to zaledwie kilka minut, jednak depilacja laserowa nóg zajmie już znacznie więcej czasu – nawet ok 1,5h. W porównaniu z innymi metodami usuwania owłosienia, depilacja laserem jest najbardziej skuteczną i bezpieczną metodą usuwania owłosienia, która jest także bardzo opłacalna. Jeśli podliczymy ile pieniędzy wydajemy w ciągu całego swojego życia na maszynki do golenia, kremy do depilacji czy wizyty w salonach kosmetycznych (na depilację woskiem, pastą cukrową), to wyjdzie nam naprawdę pokaźna kwota!. W tej skali koszt depilacji laserowej jest naprawdę niewielki.

Dużą zaletą depilacji laserem jest także fakt, że zawsze możemy cieszyć się idealnie gładką skórą – bez podrażnień i wrastających włosków. Nagły wypad nad jezioro, basen czy imprezę z przyjaciółmi? Nie ma problemu! Dzięki depilacji laserem zawsze będziesz perfekcyjnie przygotowany na każdą niezapowiedzianą sytuację.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tej metody usuwania owłosienia, zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu, w której szczegółowo omawiamy najbardziej popularne mity oraz fakty o depilacji laserem.

Mity w depilacji laserem

Wokół depilacji laserowej powstało wiele teorii, z których część nie zawsze jest prawdziwa. Jeśli interesuje Cię depilacja laserowa w Warszawie, z pewnością chciałbyś dowiedzieć się o niej nieco więcej. Pomożemy Ci więc rozwiać wątpliwości, wyjaśniając najczęściej powielane mity o depilacji laserem.

MIT: Depilacja laserem zawsze jest bolesna

Osoby decydujące się na depilacją laserową całego ciała najczęściej obawiają się… bólu. Bardzo często słyszy się, że usuwanie owłosienia laserem jest bardzo bolesne. Oczywiście każdy z nas ma inny próg bólu, jednak obecnie w salonach depilacji stosuje się nowoczesne, zaawansowane technologicznie lasery z funkcją chłodzenia, co sprawia, że usuwanie owłosienia jest całkowicie bezbolesne! Śmiało więc można powiedzieć, że stwierdzenie, iż depilacja laserowa boli jest nieprawdą.

MIT: Depilacja laserem jest niebezpieczna

Depilacja laserem jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym i nie należy się go obawiać. Światło lasera oddziałuje jedynie na mieszek włoska i nie podrażnia ani nie narusza naskórka. Nawet jeśli po depilacji występują zaczerwienienia (co zdarza się bardzo rzadko), ustępują one bardzo szybko. Zabieg jest na tyle bezpieczny, że może być wykonywany na każdej części ciała, również w delikatniejszych miejscach, takich jak pachy, bikini czy twarz.

MIT: Wystarczy jeden zabieg depilacji laserowej

Depilacja laserowa jest trwałą metodą usuwania owłosienia, jednak wykonanie jednego zabiegu to zdecydowanie za mało. Włoski na naszym ciele rosną w trzech fazach: anagen, katagen i telogen. Podczas zabiegu niszczone są jedynie włoski w fazie wzrostu – anagenu. Laser nie działa na włoski w fazie przejściowej (katagen) oraz fazie spoczynku (telogen). Z tego względu konieczne jest przeprowadzenie kilku zabiegów. Ilość zabiegów ustalana jest indywidualnie i zależy od wielu czynników, między innymi od obszaru poddawanego zabiegowi, a także koloru włosków. Przy ciemnych włoskach, laser działa znacznie bardziej efektywnie, u osób z jaśniejszymi włoskami często konieczne jest wykonanie większej ilości zabiegów.

MIT: Laser usuwa tylko ciemne włoski

Lasery starszej generacji rzeczywiście oddziaływały jedynie na ciemne włoski, jednak obecnie depilacja laserowa jest znacznie bardziej rozwinięta. Nowoczesne lasery pozwalają na usunięcie nawet jaśniejszych włosków, dlatego z zabiegu może dziś skorzystać każdy!

MIT: Nie ma przeciwwskazań do depilacji laserem

Mimo tego, że depilacja laserowa całego ciała jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym, istnieją pewne przeciwwskazania do zabiegu. Wybierając się do renomowanego salonu depilacji laserowej w Warszawie, podczas konsultacji na pewno zostaniemy o ich poinformowani. Do najważniejszych należą: ciąża i karmienie piersią, choroby nowotworowe i niektóre choroby skóry (bielactwo, rybia łuska, łuszczyca), zażywanie ziół i leków światłouczulających. Depilacji laserem nie wykonuje się również na świeżo opalonej skórze ani przy zmianach wirusowych, bakteryjnych czy grzybiczych.

MIT: Wszystkie lasery są tak samo skuteczne

Nie wszystkie lasery do depilacji cechują się taką samą skutecznością. Efekty zabiegów zależą od parametrów, takich jak długość fal i czas trwania impulsu. Decydując się na zabieg usuwania owłosienia laserem, warto więc wybrać się do renomowanego salonu depilacji laserowej w Warszawie, który korzysta wyłącznie z certyfikowanego sprzętu, gwarantującego wysoką skuteczność.

MIT: Do depilacji laserem nie trzeba się przygotować

Faktem jest, że do zabiegu depilacji laserem nóg i i innych części ciała trzeba się wcześniej odpowiednio przygotować. Na około 4 – 6 tygodni przed planowanym zabiegiem, należy zaprzestać wyrywania włosków (pęsetą, depilatorem czy woskiem), zaś dzień przed zabiegiem trzeba je dokładnie zgolić. Przed wizytą nie wolno również stosować peelingów chemicznych ani się opalać – skóra nie może być podrażniona. W dniu zabiegu nie powinno się stosować także kremów i balsamów, a w przypadku depilacji pach – także antyperspirantów.

MIT: Po zabiegu depilacji laserowej można się opalać

Po zabiegu również trzeba przestrzegać pewnych zasad – jedną z nich jest rezygnacja z opalania. Promienie UV mogłyby nie tylko podrażnić skórę po depilacji, ale również przyczynić się do powstania nieestetycznych przebarwień. Po zabiegu należy odpowiednio zabezpieczać skórę, stosując kremy z wysokim filtrem UV.

MIT: Laser nie radzi sobie z wrastającymi włoskami

Wrastające włoski to problem, który dotyczy wielu osób. Jest to nie tylko nieestetyczny kłopot, ale również bardzo bolesny, co więcej wrastające włoski mogą przyczyniać się do powstawania podrażnień i stanów zapalnych. Laser skutecznie działa zarówno na prawidłowo rosnące włoski, jak i na te wrastające. Depilacja laserowa nóg może więc być świetnym rozwiązaniem dla osób, które borykają się z wrastającymi włoskami na nogach. Laser skutecznie likwiduje przyczynę problemu, poprawiając stan skóry.

MIT: Depilacja laserem to zabieg tylko dla kobiet

Usuwanie owłosienia laserem nóg i innych partii ciała to zabieg dla każdego – nie tylko dla kobiet. Panowie coraz częściej poddają się zabiegom depilacji. Pozbycie się owłosienia daje większy komfort i swobodę, pozytywnie wpływa także na samoocenę – zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Laser można stosować na każdą okolicę, dlatego Panowie mogą bez obaw poddać się depilacji pleców, karku i każdej innej dowolnej części ciała.

MIT: Depilacja laserowa jest droga

Ceny depilacji laserem są zróżnicowane i zależą między innymi od depilowanego obszaru. Inną kwotę zapłacimy z pewnością za depilację laserową całego ciała a inną za depilację laserową nóg. Wiele salonów posiada atrakcyjne cenowo pakiety, gdzie przy depilacji kilku partii jednocześnie (podczas jednego zabiegu), można otrzymać sporą zniżkę. Warto również pamiętać, że depilacja laserem pozwala na trwałe usunięcie owłosienia, tak więc zabiegów nie musimy powtarzać przez cały czas. Dlatego też – wbrew pozorom – usuwanie owłosienia laserem jest znacznie bardziej opłacalna od innych metod usuwania owłosienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *