Kategorie
Depilacja całego ciała Depilacja Laserowa - Warszawa

Jaskra: Cicha Zabójczyni Wzroku – Jak Rozpoznać i Leczyć?

Jaskra to grupa chorób oka, które stopniowo uszkadzają nerw wzrokowy, prowadząc do trwałej utraty wzroku. Rozwija się często niezauważalnie, dlatego wczesne wykrycie przez regularne badania jest kluczowe.

jaskra

Jaskra

Główne objawy jaskry

Często rozpoczyna się od obwodowego pola widzenia, prowadząc do efektu „tunelowego wzroku”. Choć sam pacjent może tego nie odczuwać, jest to główny czynnik ryzyka rozwoju jaskry. W niektórych przypadkach, szczególnie przy jaskrze z zamkniętym kątem przesączania, pacjent może odczuwać ostry ból oka. Nagłe pogorszenie widzenia, szczególnie w niskim świetle. Może pojawić się efekt rozpraszania światła wokół źródeł światła.

Jak leczyć?

Leczenie jaskry skupia się na obniżeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego, aby zatrzymać dalsze uszkodzenie nerwu wzrokowego. Do najczęstszych metod leczenia należą krople do oczu zawierające leki zmniejszające ciśnienie w oku, leczenie laserowe mające na celu poprawę odpływu płynu śródgałkowego, oraz interwencje chirurgiczne, takie jak trabekulektomia czy implantacja mikrodrążków, które pomagają kontrolować przepływ płynu w oku.

Wybór metody leczenia jest indywidualny i zależy od typu i stadium jaskry, a także od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Regularne wizyty kontrolne u okulisty są niezbędne do monitorowania skuteczności leczenia i dostosowania go do zmieniających się potrzeb.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *