Kategorie
Depilacja całego ciała Depilacja Laserowa - Warszawa

Nawłoć: Roślina o Nieocenionych Właściwościach Leczniczych

Nawłoć kanadyjska (Solidago canadensis) i nawłoć pospolita (Solidago virgaurea) są roślinami leczniczymi cenionymi za swoje wszechstronne działanie terapeutyczne. Obie te rośliny wykazują właściwości bakteriobójcze, bakteriostatyczne, odkażające, odtruwające i przeciwzapalne. Są również skuteczne jako środki grzybobójcze, przeciwbólowe, przeciwkaszlowe i obniżające ciśnienie krwi. Ich zastosowanie przyspiesza gojenie ran i wspomaga proces ziarnicowania.

nawłoć

Nawłoć

Szerokie Zastosowanie w Medycynie

Z nawłoci przygotowuje się napary, odwary, nalewki, przymoczki, kataplazmy, nasiadówki i okłady, które znajdują zastosowanie w leczeniu szerokiego spektrum dolegliwości. Dzięki właściwościom moczopędnym, wyciągi z nawłoci są pomocne przy problemach z układem moczowym, takich jak skąpomocz, bolesne oddawanie moczu, białkomocz, krwiomocz, ciążowe zatrucie nerek, nieżyt nerek, pęcherza i miedniczek nerkowych, niewydolność nerek oraz problemy z prostatą. Roślina ta jest również stosowana w schorzeniach wątroby i pęcherzyka żółciowego, krwotokach żołądka i jelit, kurczach żołądka, nieżytach jelita cienkiego, żołądka i układu pokarmowego oraz puchlinie brzusznej.

Właściwości Lecznicze Nawłoci

Aktywne składniki nawłoci, takie jak flawonoidy (rutyna, kwercytryna), garbniki pirokatechinowe, kwasy wielofenolowe (kwas kawowy, kwas chlorogenowy), olejek eteryczny oraz saponina obojętna, przyczyniają się do jej działania leczniczego. Napary i odwary z nawłoci stosuje się jako środki pobudzające przemianę materii, przeciwzapalne w chronicznych egzemach, skrofulozach oraz w chorobie gośćcowej. Ponadto, ziele nawłoci zalecane jest przede wszystkim w stanach zapalnych dróg moczowych, działając moczopędnie, uszczelniająco na ściany naczyń włosowatych, ściągająco, przeciwbakteryjnie, rozkurczowo i odtruwająco.

Zastosowanie Zewnętrzne i Wsparcie Regeneracji

Do użytku zewnętrznego nawłoć znajduje zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych pochwy i sromu, owrzodzeń ciała i trudno gojących się ran, owrzodzeń żylaków, gośćca pozastawowego, czyraków, wyprysków skórnych i zapalenia opryszczkowego. Maseczki z nawłoci polecane są na trądzik i wypryski skóry, a kąpiele z dodatkiem tej rośliny działają antyseptycznie, przeciwreumatycznie, rozgrzewająco i łagodzą stany zapalne skóry.

Nawłoć, zarówno kanadyjska, jak i pospolita, dzięki swoim leczniczym właściwościom, stanowi cenny surowiec w fitoterapii, oferując naturalne wsparcie w leczeniu wielu schorzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *