Kategorie
Blog

Depilacja intymna – domowy instruktaż

Coraz więcej kobiet decyduje się na depilację miejsc intymnych. Można to zrobić zarówno w profesjonalnym salonie, jak też zdecydować się na usuwanie owłosienia domowymi sposobami. Czy warto depilować okolice bikini? Jakie metody depilacji wybrać? I jak przygotować się do depilacji okolic intymnych? Podpowiadamy!

Depilacja okolic intymnych – dlaczego warto?

Jeszcze parę lat temu, depilacja miejsc intymnych była tematem tabu. Dziś jest to coraz bardziej powszechne. Na depilację bikini decyduje się coraz więcej kobie, głównie ze względu na wygodę i komfort. Długie włoski, wystające poza linię bielizny, nie tylko powodują dyskomfort – na przykład na basenie czy na plaży, ale również według niektórych – utrudniają utrzymanie odpowiedniej higieny. To, czy zdecydujemy się na całkowite usunięcie owłosienia czy też jedynie skrócimy włoski bądź wydepilujemy jedynie płytkie bikini (do linii majtek) – jest kwestią indywidualną. Depilacja miejsc intymnych jest również całkowicie bezpieczna – jeśli tylko pamiętamy o zachowaniu odpowiedniej higieny i korzystamy ze sprawdzonych, bezpiecznych metod depilacji, nie musimy niczego się obawiać.

Metody depilacji miejsc intymnych

Istnieje bardzo wiele metod depilacji bikini, każda z nich ma zarówno wady, jak i zalety. Planując depilację domową, warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. W tym artykule znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących usuwania owłosienia różnymi sposobami, takimi jak: jednorazowa maszynka, depilator, wosk i pasta cukrowa oraz kremy do depilacji.

Depilacja bikini maszynką

Plusem maszynek jednorazowych jest z pewnością ich łatwa dostępność – bez trudu dostaniemy ją w każdej drogerii. Zaletą jest również szybkość i łatwość tej metody, dlatego bez problemu taką depilację wykonamy w zaciszu domowym. Maszynka skutecznie oraz precyzyjnie usuwa włoski z okolic bikini. Decydując się na tą metodę, pamiętaj jednak, by nigdy nie robić tego na sucho. Może to przyczynić się do podrażnienia oraz zacięcia się. Do depilacji maszynką zawsze używamy kremu, żelu czy pianki do golenia. Nigdy nie dociskaj również maszynki zbyt mocno – depilację wykonuj powoli i delikatnie, aby uniknąć zacięcia. Nie zaleca się równie z golenia pod włos, najlepiej używać maszynki zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków.
Minusem tej metody jest fakt, że owłosienie odrasta bardzo szybko, często już następnego dnia możemy poczuć nieprzyjemne i kłujące włoski, a także swędzenie. Nie jest więc to zbyt trwała metoda depilacji.

Depilator do okolic intymnych

Dużą popularnością cieszą się depilatory. Ich wybór jest dziś ogromny – producenci oferują najróżniejsze modele, w tym te dedykowane delikatnej okolicy bikini. Często posiadają one żelowe nakładki chłodzące, które sprawiają, że depilacja jest mniej bolesna. Obsługa depilatora jest bardzo prosta, oczywiście przed użyciem warto dokładnie przeczytać instrukcję obsługi. Taka depilacja nie zajmie nam wiele czasu, jest więc świetnym domowym sposobem na pozbycie się włosków. W przeciwieństwie do zwykłej maszynki, depilator nie przycina włosków, ale usuwa je z cebulką, dlatego możemy znacznie dłużej cieszyć się gładszą skórą. Zakup dobrego depilatora wiąże się jednak z dość dużym wydatkiem. Dlatego nie podejmuj decyzji pochopnie. Zanim zdecydujesz się na kupno depilatora, poznaj różne modele, zapoznaj się z ich funkcjami czy opiniami innych użytkowników. To ułatwi Ci dokonanie dobrego wyboru.

Wosk i pasta cukrowa

Kolejną metodą depilacji, którą również możemy wykonać w domu jest użycie wosku lub pasty cukrowej. Zarówno wosk, jak i pasta pozwalają szybko i skutecznie usunąć włoski z okolic intymnych. Są one wyrywane wraz z cebulką, dlatego efekt gładkiej skóry utrzymuje się przez około 2-3 tygodnie. Czym różnią się owe techniki i jak wykonać domową depilację woskiem lub pastą? Wosk nakłada się zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, zaś odrywa w kierunku przeciwnym. W przypadku pasty cukrowej jest odwrotnie – nakłada się ją pod włos, a usuwa zgodnie z kierunkiem jego wzrostu. Depilacja woskiem jest również nieco bardziej bolesna, ponieważ wosk przykleja się do skóry. Z kolei pasta cukrowa oblepia jedynie sam włosek, dlatego nie powoduje ona tak dużych podrażnień, a odczucia bólowe są zdecydowanie mniejsze. W sklepach znajdziemy gotowe produkty do depilacji woskiem i pastą cukrową. Możemy wybrać zarówno wosk do podgrzewania (wówczas musimy posiadać w domu podgrzewacz do wosku), jak też taki w rolce, którego używamy bez podgrzewania.

Jak wykonać depilację woskiem?

Najłatwiejszym sposobem na domową depilację woskiem jest skorzystanie z produktu w rolce lub plastrach. Takie gotowe plastry możemy przyciąć w dowolny kształt, co znacznie ułatwi wykonanie zabiegu. Pamiętaj, że włoski nie mogą być za krótki – wówczas wosk ich nie chwyci. Minimalna długość włosków to około 2mm. Przed depilacją miejsc intymnych, dokładnie osusz skórę, możesz również użyć talku lub pudru, dzięki czemu wosk mocniej złapie włoski. Stosując plastry do depilacji, nie musisz używać podgrzewacza do wosku, dzięki czemu zabieg jest znacznie szybszy i prostszy. Takie plastry wystarczy rozgrzać poprzez pocieranie między dłońmi. Plaster przyklejamy na naciągniętą skórę, przytrzymujemy kilka sekund, po czym odrywamy szybkim ruchem – zawsze w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa. Po depilacji woskiem, oczyść skórę z pozostałości i zastosuj łagodzący krem lub balsam do okolic intymnych.

Depilacja pastą cukrową

Pastę cukrową również bez trudu dostaniesz w każdej drogerii. Depilację możesz przeprowadzić zarówno manualnie – odrywając pastę dłońmi – jak również przy pomocy pasków do depilacji. W przypadku pierwszej metody, uformuj z pasty małą kulkę, powolnym ruchem rozprowadź ją „pod włos” i po chwili szybko zerwij zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków. Tą samą kulkę pasty, możesz wykorzystać kilkukrotnie. W przypadku depilacji paskowej, rozprowadź cienką warstwę pasty szpatułką (pod włos), dokładnie przyklej pasek i po chwili oderwij (zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa). I gotowe! Jak widać, metoda ta jest bardzo podobna do depilacji woskiem, jednak jest znacznie mniej bolesna i powoduje mniej podrażnień.

Kremy do depilacji

Kolejnym sposobem na domową depilację okolic intymnych są kremy do depilacji. W sklepach mamy ogromny wybór tego typu produktów. Dają one bardzo dobre rezultaty i pozwalają cieszyć się gładką skórą przez długi czas. Jest to jednak depilacja chemiczna, dlatego przed użyciem kremu, warto wykonać próbę uczuleniową i przetestować działanie preparatu na niewielkim fragmencie skóry. Jeśli po 24 godzinach nie wystąpi zaczerwienienie czy podrażnienie, można przystąpić do wykonania zabiegu. Krem zawsze stosujemy zgodnie z zaleceniami producenta, które zazwyczaj znajdziemy na opakowaniu lub w dołączonej instrukcji. Krem nakładamy szpatułką, po czym po upływie wyznaczonego czasu, zmywamy. Po depilacji można zastosować balsam nawilżający.

Jak przygotować skórę do depilacji bikini?

Przy depilacji miejsc intymnych, należy pamiętać, że skóra w tych okolicach jest najdelikatniejsza. Nie trudno więc o podrażnienia. Jeśli chcemy uniknąć czerwonych krostek czy wrastających włosków, musimy odpowiednio przygotować skórę do depilacji. Warto wykonać delikatny peeling lub szczotkowanie okolic bikini. W ten sposób usuniemy zrogowaciały naskórek, co pozwoli na łatwiejsze usuwanie włosków, a także zmniejszy ryzyko ich późniejszego wrastania. W sklepach znajdziemy również specjalne „myjki” dedykowane okolicom bikini, które również skutecznie usuną martwy naskórek. Oczywiście takie szczotkowanie wykonujemy delikatnie, nie ma potrzeby stosowania dużego nacisku. Skórę warto również nawilżyć, na przykład olejkiem lub balsamem. Tak przygotowana skóra będzie znacznie bardziej dotleniona oraz ukrwiona, co nie tylko ułatwi depilację, ale również sprawi, że będzie ona mniej podrażniona po zabiegu. Z kolei usunięcie martwego naskórka przyczyni się do zmniejszenia ilości wrastających włosków.

Jak dbać o okolice intymne po depilacji?

Metod depilacji okolic intymnych jest bardzo wiele – większość z nich możemy bez problemu wykonać w domu. Na depilację domową decyduje się coraz więcej kobiet, ponieważ jest to znacznie tańsze, niż regularne wizyty w salonie kosmetycznym. Należy jednak pamiętać, że sama depilacja to nie wszystko. W okolicach bikini często zdarzają się podrażnienia, dlatego konieczna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Niezależnie od tego, czy zdecydowałaś się na depilację maszynką, woskiem czy pastą cukrową, warto sięgnąć po nawilżające balsamy lub kremy. Pamiętajmy przy tym, by stosować jedynie sprawdzone kosmetyki, dedykowane okolicom bikini. Po zabiegu depilacji, nie należy również wykonywać mocnych peelingów, które mogłyby jeszcze bardziej podrażnić delikatną skórę. Po depilacji nie powinno się również korzystać z solarium, basenu czy sauny, które mogłyby przyczynić się do zwiększenia podrażnień. Pamiętaj o tych zasadach, a już zawsze będziesz mogła cieszyć się gładką okolicą bikini – bez zaczerwienienia czy wrastających włosków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *