Kategorie
Depilacja całego ciała Depilacja Laserowa - Warszawa

ADD: Rozumienie Zaburzenia Uwagi

Zaburzenie deficytu uwagi (ADD) to stan, który charakteryzuje się nadmiernymi trudnościami z koncentracją bez obecności innych objawów ADHD, takich jak nadmierna impulsywność czy hiperaktywność. ADD, znane również jako „ADHD typu o dominacji zaburzeń uwagi” według Podręcznika Diagnostyczno Statystycznego, jest częściej stosowanym terminem w praktyce, lepiej oddającym specyfikę zaburzenia.

ADD

ADD

Cechy Charakterystyczne ADD

ADD częściej diagnozuje się u dziewcząt, choć występuje również u chłopców. Niektóre dzieci z ADD mogą być impulsywne, lecz nie wykazują hiperaktywności. Ta impulsywność może negatywnie wpływać na interakcje społeczne. Czasami u dziecka z ADD dominujące mogą być problemy emocjonalne, takie jak demoralizacja, lęk, depresja czy autoagresja, przez co trudności z koncentracją są pomijane.

Diagnoza ADD

Diagnoza ADD jest diagnozą kliniczną, opartą na stwierdzeniu nadmiernych trudności z większością kryteriów ADD dotyczących nieuwagi. Symptomy te muszą być znaczące, powodować dysfunkcje i występować zarówno w domu, jak i w szkole, bez lepszego wyjaśnienia dla obserwowanej nieuwagi.

Leczenie ADD

Strategie Edukacyjne:

Dla dzieci z ADD ważne są strategie edukacyjne, takie jak świadomość nauczycieli, wskazówki pomagające dziecku skupić uwagę, czy organizacja zajęć w krótkich, interesujących blokach. Umieszczenie dziecka bliżej nauczyciela również może pomóc.

Zarządzanie Medyczne:

Stosowanie niskich dawek długodziałających leków psychostymulujących wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu dzieci z ADD. W niskich dawkach te leki poprawiają koncentrację i są dobrze tolerowane. Leki te są skuteczne w około 95% leczonych przypadków i mogą mieć krótkotrwałe skutki uboczne, takie jak tłumienie apetytu czy trudności ze snem, ale ogólnie są dobrze tolerowane i nie wykazują długotrwałych skutków ubocznych. Leczenie farmakologiczne zawsze rozpoczyna się od próby terapeutycznej, a poprawa jest zazwyczaj widoczna w ciągu pół godziny od uzyskania odpowiedniej dawki.

Rozumienie i leczenie ADD wymaga kompleksowego podejścia, uwzględniającego zarówno strategie edukacyjne, jak i zarządzanie medyczne. Ważne jest, aby diagnoza była dokładna i oparta na szerokim zbiorze informacji, w tym obserwacjach zachowań, historii życia pacjenta i informacjach ze środowiska szkolnego. Skuteczne leczenie może znacząco poprawić jakość życia dzieci i dorosłych z ADD, umożliwiając im pełniejsze i bardziej skoncentrowane życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *