Kategorie
Depilacja całego ciała Depilacja Laserowa - Warszawa

Nagniotki, Modzele, Odciski –jak leczyć, co to jest i kiedy powstaje?

Nagniotki, Modzele, Odciski – jak leczyć?

Nie jest łatwo odróżnić nagniotki, modzele i odciski, ale są to różne problemy dermatologiczne wymagające specyficznych podejść leczniczych. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje i porady jak leczyć te przypadłości.

Czym są Nagniotki, Modzele i Odciski

Nagniotki

To zgrubienie skóry, najczęściej na palcach stóp, spowodowane ciągłym tarcie lub uciskiem. Mogą być bolesne i zawierać płyn.

Modzele

To zgrubienia na dłoniach i stopach, które są zwykle spowodowane wielokrotnym tarcem, ale są zwykle bezbolesne. Skóra staje się szorstka i sucha.

Odciski

To małe, twarde, okrągłe plamy zgrubiałej skóry, zwykle na palcach stóp lub dłoniach. Są zwykle bolesne, zwłaszcza pod naciskiem.

Przyczyny Powstawania

Nagniotki
 • Niewłaściwe obuwie
 • Deformacje stóp
 • Ciągłe uciskanie pewnej części stopy
Modzele
 • Częste używanie narzędzi ręcznych
 • Ciężka praca fizyczna
 • Sporty ręczne
Odciski
 • Niewygodne obuwie
 • Narzędzia generujące tarcie

Jak się ich Pozbyć?

Nagniotki
 1. Zmiana obuwia: Wybieraj obuwie z dobrym wsparciem i amortyzacją.
 2. Plastry zmiękczające: Dostępne w aptekach, pomagają zmiękczyć nagniotek.
 3. Leczenie farmakologiczne: Kremy i maści z kwasem salicylowym mogą pomóc.
 4. Leczenie chirurgiczne: W skrajnych przypadkach. Niemniej jest najbardziej efektowną metodą leczenia. Osobiście miałam nagniotka na nodze bo zakupie nowego obuwia z cienką podeszwą (lekarka zaleciła mi miękkie wkładki do obuwia, zapobiega to powstaniu kolejnych nagniotków). Nagniotek został wycięty. Po zabiegu pozostała rana:rana po nagniotkuGojenie trwa koło 3 tygodni. Wycięty został korzeń, który powoduje ucisk i ból (ponieważ naciska na nerwy), korzeń miał koło 0,6cm plus lekarka wycięła zmiany zrogowaciałego naskórka wokół trzonu, żeby nie powstawała w tym miejscu po zabiegu nowa zmiana. Wycięcie jest najbardziej restrykcyjną metodą ale również najbardziej skuteczną. Często po złuszczaniu u podologa zmiany nawracają. Kiedy wytniemy chirurgicznie trzon nagniotka, zmiana nie odrasta.  U mnie niestety zmiana na drugi dzień mocno krwawiła. Cały proces gojenia w moim przypadku trwał dość długo, bo około miesiąca. Dodatkowo musiałam wziąć zwolnienie z pracy, ponieważ wykonuje zabiegi depilacji laserowej i pracuję stojąc na nogach, a lekarka przez pierwsze dni zaleciła utrzymywać kończynę w górze aby nie powstało przekrwienie i, żeby stopa nie puchła. Ponadto warto oszczędzać nogę podczas procesu gojenia, aby nie było żadnych komplikacji. W razie wątpliwości lub obaw warto skonsultować się z lekarzem chirurgiem.
Modzele
 1. Nawilżanie: Regularne użycie kremów nawilżających.
 2. Pumeks: Delikatne usuwanie zrogowaciałej skóry.
 3. Kremy złuszczające: Zawierające np. kwas glikolowy.
Odciski
 1. Plastry odciskowe: Zmniejszają ucisk i pomagają w leczeniu.
 2. Zmiana obuwia: Unikanie ciasnego i niewygodnego obuwia.
 3. Leczenie chirurgiczne: W skrajnych przypadkach.

Zapobieganie

 • Dobór właściwego obuwia: Ważne dla zapobiegania nagniotkom i odciskom.
 • Regularne nawilżanie skóry: Pomaga unikać modzeli.
 • Ortopedyczne wkładki: Mogą pomóc w równomiernym rozkładaniu ciężaru ciała.

Kiedy Zgłosić się do Lekarza?

Jeżeli domowe metody nie przynoszą efektów lub zauważysz nasilenie objawów czy dyskomfort w postaci silnego bólu, konsultacja z lekarzem jest wskazana.


Podsumowanie

Rozpoznanie i odpowiednie leczenie nagniotków, modzeli i odcisków to klucz do utrzymania zdrowia i komfortu naszych stóp i dłoni. Dzięki zastosowaniu się do powyższych wskazówek masz szansę skutecznie zarządzać tymi problemami. W razie trudności, nie wahaj się skonsultować z profesjonalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *