Kategorie
Depilacja całego ciała Depilacja Laserowa - Warszawa

Glista ludzka- pasożyty- jakie objawy i jak leczyć? Odrobaczanie

Glista ludzka, znana naukowo jako Ascaris lumbricoides, jest jednym z najczęściej występujących pasożytów jelitowych u ludzi, szczególnie w krajach rozwijających się, gdzie warunki sanitarne i higiena są niewystarczające. Pasożyt ten należy do grupy nicieni i może osiągać znaczne rozmiary, dorastając nawet do 35 cm długości. Infekcja glistą ludzką, zwana askarydozą, jest związana głównie z połknięciem jaj pasożyta, które znajdują się w ziemi lub na żywności zanieczyszczonej ludzkimi fekaliami.glista

Glista ludzka

Cykl życiowy glisty ludzkiej rozpoczyna się, gdy jaja pasożyta są połykane i dostają się do jelita cienkiego człowieka. W jelicie jaja te wylęgają się, uwalniając larwy, które następnie przenikają przez ścianę jelita i dostają się do krwiobiegu. Przez krwiobieg larwy migrują do różnych organów, w tym płuc, gdzie dojrzewają i ponownie przechodzą do krwiobiegu, by ostatecznie wrócić do jelita cienkiego. Tam dorastają do dojrzałych osobników i rozpoczynają proces rozmnażania, produkując tysiące jaj dziennie, które są wydalane z organizmu gospodarza wraz z kałem.

Objawy askarydozy mogą być różnorodne i zależą od stadium infekcji oraz ilości pasożytów w organizmie. W początkowych fazach infekcji, gdy larwy migrują przez płuca, osoba może doświadczać kaszlu, duszności i gorączki. Te objawy często są mylone z innymi chorobami układu oddechowego. Kiedy dorosłe glisty rozwijają się w jelitach, mogą powodować ból brzucha, wzdęcia, nudności, a czasami nawet zablokowanie jelit lub perforację. Duża ilość glist może prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak niedrożność jelit, a u dzieci nawet do zaburzeń rozwoju i niedożywienia.

Diagnoza askarydozy opiera się głównie na wykryciu jaj lub dorosłych form pasożyta w próbce kału pacjenta. W niektórych przypadkach możliwe jest również zastosowanie badań obrazowych, takich jak USG czy RTG, szczególnie gdy podejrzewa się powikłania, takie jak niedrożność jelitowa.

Leczenie askarydozy polega na zastosowaniu leków przeciwpasożytniczych, takich jak albendazol czy mebendazol, które są skuteczne w eliminowaniu dorosłych form pasożyta z jelit. Ważne jest jednak, aby leczenie było przeprowadzone pod kontrolą lekarza, szczególnie w przypadku poważnych infekcji, które mogą wymagać dodatkowej interwencji medycznej.

Zapobieganie infekcjom glistą ludzką opiera się głównie na podstawowych zasadach higieny, takich jak mycie rąk, unikanie spożywania nieumytej żywności i picia nieoczyszczonej wody, a także utrzymanie odpowiednich warunków sanitarnych. W krajach, gdzie askarydoza jest endemiczna, często przeprowadza się masowe kampanie dewormingowe, mające na celu zmniejszenie występowania tego pasożyta w populacji.

Podsumowując, glista ludzka jest pasożytem, który może powodować poważne problemy zdrowotne, szczególnie wśród dzieci w krajach rozwijających się. Diagnoza i leczenie askarydozy są stosunkowo proste, ale kluczowe jest zapobieganie infekcji poprzez utrzymanie odpowiedniej higieny i warunków sanitarnych. Wiedza o cyklu życiowym, objawach i sposobach zapobiegania tej chorobie jest ważnym elementem kontroli i ograniczenia jej rozprzestrzeniania się.

Odrobaczanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *