Kategorie
Depilacja całego ciała Depilacja Laserowa - Warszawa

Epilacja włosów łonowych

Usuwanie włosów łonowych to obecnie temat dość kontrowersyjny. Wszystko dlatego, że zabieg  jest kwestią bardzo indywidualną, która uwarunkowana jest własnymi poglądami, a także wygodą każdego z nas. Jakie wyróżniamy metody usuwania włosów łonowych oraz czym charakteryzuje się każda z nich? Oto wskazówki.depilacja włosów łonowych

Włosów łonowych

Epilację miejsc intymnych w dużym stopniu wykonujemy samodzielne korzystając z tradycyjnych metod, do których należy maszynka do golenia, krem, wosk, plastry z woskiem na zimno czy depilator. To właśnie tego rodzaju sposoby zachowania gładkiej skóry okolic bikini najczęściej znajdują zastosowanie w codziennej pielęgnacji naszego ciała. Mamy różne metody i w tym artkule omówimy domowe sposoby tradycyjnymi metodami jak maszynka lub wosk czy depilator czy krem do golenia. Warto jednak podkreślić, że każdy z wymienionych wyżej sposobów wykazuje swoje charakterystyczne cechy.

 Maszynka do golenia.

Maszynka do golenia to przede wszystkim szybki i łatwy sposób zachowania gładkiej skóry okolic intymnych. Gwarantuje ona natychmiastowy rezultat gładkości, jednak nie na długo. Częstotliwość stosowania tego rodzaju metody to około 3 dni, po czym włoski stają się mocno wyczuwalne przy dotyku. Warto podkreślić, że mimo iż z maszynki do golenia może korzystać każdy, dzięki łatwości jej stosowania, to niestety ma ona również swoje wady. Przede wszystkim pośpiech towarzyszący podczas tego rodzaju epilacji domowej może przyczynić się do bolesnych zacięć skóry oraz podrażnień. Efektem tego są mocne zaczerwienienia mieszków włosowych (czerwone kropki), a także duże prawdopodobieństwo wystąpienia drobnych ran, którym może towarzyszyć ból oraz dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu.

W celu uzyskania jak najlepszego efektu golenia maszynką należy:

 • unikać golenia ciała na sucho – goląc ciało w ten sposób bardzo łatwo wywołać podrażnienia skóry, a także jej drobne skaleczenia. Stosując piankę do golenia nie tylko zapobiegniemy suchości naskórka, ale również kosmetyk ten sprawi, że ruchy ostrza będą płynne i komfortowe;
 • używać ostrej maszynki – tępe ostrze maszynki nie zadziała odpowiednio, a więc nie zgoli włosków precyzyjnie, a także może spowodować świąd oraz pieczenie skóry;
 • wykonywać precyzyjne ruchy – tylko dokładne ruchy maszynką zapewnią efekty gładkiej skóry. W związku z tym podczas tego rodzaju zabiegu należy zwrócić uwagę na dokładną styczność ostrza maszynki z powierzchnią skóry.

Krem 

Krem podobnie jak maszynka do golenia stanowi szybki, łatwy i bezbolesny sposób pozbycia się włosów łonowych. Kremy do depilacji to kosmetyki, które w swym składzie zawierają kwas tioglikolowy, którego celem jest rozpuszczenie keratyny włosa czyli białka budującego jego strukturę. Ten silny związek po aplikacji na powierzchnię skóry wnika we włosy, a następnie rozpuszcza mostki miozynowe znajdujące się w ich łodydze. Należy podkreślić, że domowy zabieg kremem dotyczy tylko pozbycia się zewnętrznych części włosa znajdujących się na powierzchni skóry czyli jego łodygi. Oznacza to, że produkty tego rodzaju nie przenikają w głąb skóry, do cebulki włosa. W związku z tym zabieg przeprowadzony kremem nie zapewnia trwałych efektów gładkiej skóry. Włosy regenerują się po upływie 3-4 dni.

Warto podkreślić, że produkty takie jak kremy to silne związki chemiczne. W związku z tym do ich składu dodawane są również komponenty łagodząco-nawilżające. Zalicza się do nich m.in. wyciąg z rumianku, aloesu bądź mocznika. Wadą kremów jest ich mało przyjemny zapach.

Ze względu na różnorodność włosków na ciele, a także różną wrażliwość skóry wyróżnia się kilka rodzajów kremów. Ich klasyfikacja dotyczy podziału ze względu na rodzaj skóry (sucha, wrażliwa, normalna), a także ze względu na miejsce (twarz, pachy, bikini).

Czynnikiem różnicującym wszystkie rodzaje kremów jest przede wszystkim zawartość składników aktywnych.

Jak stosować krem?

Należy podkreślić, że zabieg przy użyciu kremu nie jest skomplikowana. Przed wykonaniem zabiegu należy oczyścić skórę, a następnie dokładnie ją osuszyć. Następnie należy zaaplikować produkt rozprowadzając go na całej powierzchni naskórka poddawanemu zabiegowi przy użyciu szpatułki. Krem należy pozostawić na skórze na czas określony przez producenta na opakowaniu. Po jego upływie krem należy spłukać intensywnym strumieniem wody. Kolejnym krokiem jest dokładne osuszenie skóry.

Przeciwwskazania do zabiegu kremem

 • otwarte rany i skaleczenia;
 • depilując okolice intymne niewskazane jest nakładanie kremu na błony śluzowe.

Wosk

Zabieg przeprowadzony woskiem to jedna z trwałych metod usuwania owłosienia wykonywanych samodzielnie w domu. Zapewnia efekty na dłużej niż tradycyjna maszynka do golenia czy krem . Zdecydowaną zaletą tego rodzaju zabiegu jest efekt gładkiej skóry, który określa się na 3-4 tygodnie. Zabieg woskiem sprawdza się więc bardzo dobrze latem, szczególnie w okresie urlopu i wyjazdu nad morze. Regularnie wykonywana przyczynia się do osłabienia owłosienia oraz spowolnienia procesu jego wzrostu.
Zabieg woskiem ma również swoje wady. Jedną z nich jest towarzyszący duży dyskomfort podczas zabiegu, a także podrażniona skóra oraz kilku dniowy okres jej regeneracji. Należy podkreślić, że nieprawidłowo wykonany zabieg woskiem może przyczynić się do zerwania naskórka, a co za tym idzie spowodowania trwałej blizny, a także urwania się włosków podczas zrywania plastrów, przez co zabieg może okazać się nie w pełni efektywny.
Kolejnym minusem zabiegu przeprowadzonego woskiem jest prawdopodobieństwo wrastania włosków, ze względu na osłabianie się ich struktury, a przez to braku siły przebicia się przez warstwy naskórka. Zjawisko to może przyczynić się do powstawania stanów zapalnych, które w zaawansowanym stadium mogą zakończyć się interwencją chirurgiczną.
Aby móc przystąpić do zabiegu woskiem, należy wcześniej odpowiednio się do niej przygotować. Głównym czynnikiem jest zapuszczenie włosków na długość około 0,5 cm.

Po zabiegu:

 • nawilżanie skóry przed i po zabiegu. Należy podkreślić, że przesuszona skóra to również suche i łamliwe włoski, co przy zabiegu woskiem może powodować ich urwanie, a nie wyrwanie. Zdrowy, a także nawilżony naskórek dodatkowo przyczyni się do efektów każdego zabiegu;
 • przed samym zabiegiem nie zaleca się stosowania tłustych balsamów, ponieważ utrudniają przyleganie wosku;
 • złuszczanie naskórka poprzez wykonywanie regularnych peelingów ciała. Czynność ta zminimalizuje zjawisko wrastania włosków oraz przyczyni się do poprawy mikrokrążenia wpływając na odżywienie skóry;
 • stosowanie profesjonalnych kosmetyków do pielęgnacji skóry po zabiegu woskiem o działaniu kojąco-nawilżającym;
 • stosowanie preparatów opóźniających wzrost włosów;
 • codzienne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych na wszystkie odkryte partie ciała, szczególnie te poddane zabiegowi woskiem.

Pasta cukrowa

Zabieg pastą cukrową to zabieg mocno zbliżony do zabiegu woskiem. Wato podkreślić, że należy do naturalnych sposobów usuwania niechcianego owłosienia. Bardzo często zabieg pastą cukrową wykonywany jest w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Mimo to pastę cukrową można wykonać samodzielnie w domu. W tym celu potrzebny będzie sok z cytryny, cukier, a także ulubione wyciągi ziołowe.
Usuwanie włosków pastą cukrową należy do mechanicznych metod usuwania niechcianych włosów, która polega na wyrywaniu włosów z całą ich strukturą (cebulką).

Jak wygląda depilacja intymna?

Na wcześniej oczyszczoną i odtłuszczoną skórę należy nałożyć pastę cukrową, a następnie pewnym i zdecydowanym ruchem oderwać. W ten sposób jesteśmy w stanie skutecznie pozbyć się niechcianego owłosienia. Po wykonaniu zabiegu pastą cukrową warto zaaplikować na skórę balsamy bądź kremy o działaniu kojaco-nawilżającym m.in. z zawartością aloesu, mocznika, kwasu hialuronowego, d-panthenolu lub alantanu.
Decydując się na tego rodzaju zabieg należy wcześniej odpowiednio przygotować skórę. Podobnie jak w przypadku zabiegu woskiem należy wcześniej włoski zapuścić na długość około 0,5 cm, a także złuszczyć naskórek. Czynności te ułatwią przeprowadzenie zabiegu, a także skóra łatwiej przyjmie kosmetyki pielęgnacyjne stosowane tuż po.

Efekty zabiegu pasty cukrowej utrzymują się podobnie jak w przypadku wosku, a więc 3-4 tygodnie.

Zdecydowaną zaletą zabiegu pastą cukrową jest mniejsza bolesność w odróżnieniu od wosku.
Przy regularnemu stosowaniu pasty cukrowej odrastające włoski stają się co raz słabsze i cieńsze, co sprawia, że ich usuwanie staje się mniej bolesne i można przeprowadzać je znacznie rzadziej. Ważne jest również minimalne ryzyko podrażnień po zabiegu dzięki paście, która składa się z naturalnych składników.

Czy depilacja pastą cukrową boli?

Zabieg pastą cukrową jest nieco mniej bolesnym zabiegiem. Wszystko dlatego, że pasta cukrowa w odróżnieniu od wosku przylega jedynie do włosków, nie skóry. W związku z tym zmniejsza ona ryzyko pojawienia się dyskomfortu bólowego. Należy jednak podkreślić, że odczucia podczas zabiegu są kwestią bardzo indywidualną i zależą w dużej mierze od progu bólu każdego z nas, wrażliwości skóry oraz gęstości włosków oraz zakorzenienia cebulek w skórze właściwiej.

 Depilator

Depilator elektryczny od lat stanowi trwałą, domową metodę pozbywania się owłosienia. Urządzenie wyposażone jest w zestaw szybko obracających się mechanicznych ostrzy, które w kontakcie z powierzchnią skóry wychwytują nasadę łodygi włosa i wyrywają go wraz z cebulką. Obecnie na rynku występuje wiele rodzajów depilatorów, które znacznie różnią się od tych, które początkowo pojawiały się w sprzedaży. Warto podkreślić iż mimo, że depilatory wyposażone są w różne systemy łagodząco-kojące, i tak odczucia w czasie tego rodzaju zabiegu nie należą do najprzyjemniejszych.

Zabieg przeprowadzony depilatorem warto wykonywać tuż po kąpieli. Wówczas skóra jest zmiękczona, a mieszki włosowe rozszerzone. Podczas stosowania depilatora ważne jest jednoczesne korzystanie z peelingów skóry, które zapobiegają zjawisku wrastania włosków.

Depilator – zalety

 • depilator należy do jednych najbardziej skutecznych domowych sposobów usuwania owłosienia, ponieważ efekt utrzymuje się do 3-4 tygodni;
 • korzystając z depilatora można zaoszczędzić wiele czasu, włączając w to częsty zakup maszynek jednorazowych, kremów czy pianek;
 • depilator elektryczny nie wywołuje żadnych reakcji alergicznych ze strony organizmu, może jednak przyczyniać się do efektu podrażnionej skóry;
 • permanentne stosowanie depilatora elektrycznego prowadzi do zmiany struktury włosków, a więc do osłabienia oraz spowolnionego procesu ich wzrostu;
 • depilator elektryczny należy do prostych w stosowaniu metod.

Depilator – wady

 • należy podkreślić, że odczucia jakie towarzyszą podczas zabiegu przeprowadzonego depilatorem znacznie różnią się od tych przy stosowaniu maszynki czy kremu. Mówiąc wprost korzystanie z depilatora jest bardziej bolesne;
 • depilator nie należy do urządzeń dużych rozmiarów, jednak jest on mniej poręczny niż tradycyjna maszynka do golenia;
 • długotrwałe stosownie depilatora osłabia włosy, które nie posiadają siły, aby móc przebić się przez warstwy skóry. Dochodzi wówczas do zjawiska wrastania włosków, a co za tym idzie tworzenia się na skórze nieestetycznych stanów zapalnych.

Ze względu na rozwój dziedziny jaką jest kosmetologia obecnie występuje wiele sposobów. Wśród nich wyróżnia się tradycyjną maszynkę do golenia, wosk, pastą cukrową, kremy, a także depilator elektryczny. Chęć korzystania z tego rodzaju sposobów jest bardzo zmienna i indywidualna, tak jak temat usuwania włosów łonowych. Jakim sposobem wykonywać usuwanie włosków z miejsc intymnych oraz czy w ogóle się na nią decydować uwarunkowane jest naszymi poglądami, a także poziomem komfortu na co dzień. Nie ma wątpliwości ku temu, że na przestrzeni ostatnich kilku lat czasy mocno zmieniły się. Kobiety oraz w coraz większym stopniu mężczyźni zaczynają dbać o siebie w sposób wyraźny, a depilacja domowa jak i profesjonalna w gabinetach kosmetycznych to bardzo popularny zabieg pielęgnacyjny ciała. Przeczytaj dodatkowo artykuł: Depilacja laserem bikini-czy boli?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *