Kategorie
Blog

Jak depilować miejsca intymne w domu? Nasz poradnik

Miejsca intymne to jeden z najtrudniejszych obszarów do depilacji. Skóra jest tam wyjątkowo delikatna i wrażliwa, dlatego nie trudno o podrażnienia. Decydując się na depilację bikini domowymi sposobami, warto dokładnie zapoznać się z różnymi metodami depilacji i wybrać taką, która będzie zarówno skuteczna jak i mało inwazyjna. Jaką metodą wybrać? Jak przygotować się do depilacji bikini? Czy jest ona bezpieczna? Dlaczego warto depilować ten obszar? Na te i inne pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

Depilacja miejsc intymnych – czy warto?

Depilacja miejsc intymnych jest obecnie coraz bardziej popularna. Decyzję o depilacji tych okolic, każdy podejmuje zgodnie z własnym przeświadczeniem. Włosy łonowe stanowią naturalną barierę fizyczną, chroniąc miejsca intymne przed zakażeniami czy podrażnieniami. Jednak wiele osób twierdzi, że obecność włosków nie sprzyja utrzymaniu odpowiedniej higieny, gdyż mogą gromadzić się na nich zanieczyszczenia, sprzyjające rozwojowi bakterii. Obecnie mamy dostęp do wielu nowoczesnych metod depilacji, dlatego usuwanie owłosienia w okolicach intymnych jest całkowicie bezpieczne. Ciemne i gęste włosy łonowe dla wielu kobiet są problemem, sporo Pań decyduje się na depilację bikini ze względów estetycznych. Gęste włoski poza linią bielizną rzucają się w oczy, co powoduje duży dyskomfort na plaży czy na basenie. Ponadto często utrudniają one uprawianie sportów (na przykład pływanie, bieganie), prowadząc do większych otarć w pachwinach. Nic więc dziwnego, że na depilację miejsc intymnych decyduje się coraz więcej kobiet.

Depilacja francuska, brazylijska i hollywodzka – dowiedz się więcej

Depilację bikini można podzielić na kilka rodzajów: depilację francuską, brazylijską oraz holywoodzką:

  • Depilacja francuska oznacza jedynie usunięcie włosków, które sięgają do linii majtek. Obejmuje ona pachwiny i boki wzgórka łonowego, nie sięga do pośladków czy warg sromowych. Jest to jedna z najpłytszych form usuwania owłosienia. Idealny wybór dla kobiet, które cenią sobie połączenie naturalnego i estetycznego wyglądu.
  • Z kolei depilacja brazylijska, zwana również głęboką, obejmuje usunięcie włosków z większych partii ciała – pachwin, warg sromowych i okolic pośladków. Włoski, które znajdują się pośrodku wzgórka łonowego, można delikatnie przystrzyc, na przykład w cienki pasek.
  • Depilacja hollywodzka to najgłębsza forma usuwania owłosienia z miejsc intymnych. Owłosienie zostaje dokładnie usunięte z pachwin, wzgórka łonowego, warg sromowych, a także z pośladków i ich okolic. To idealny wybór dla kobiet, które cenią idealną gładkość okolic intymnych, bez najmniejszego włoska.

Każdą z tych form depilacji, można przeprowadzić zarówno w salonie kosmetycznym, jak też w domu. Dla niektórych kobiet, depilacja miejsc intymnych w gabinecie jest krępująca, dlatego nie każda osoba się na to decyduje. Jeśli więc planujemy depilację bikini w domu, warto poznać różne metody depilacji oraz dowiedzieć się, jak odpowiednio się do niej przygotować.

Jak przygotować się do depilacji?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy – okolice intymne są najbardziej wrażliwe, dlatego przed ich depilacją, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie. Na 2 dni przed usuwaniem włosków, warto wykonać delikatny peeling lub sięgnąć po szczotkę do ciała czy gotowy preparat do złuszczania naskórka. Dzięki temu usuniesz zrogowaciały naskórek, co znacznie ułatwi usuwanie włosków oraz zmniejszy ryzyko ich późniejszego wrastania. Tak przygotowana skóra będzie lepiej dotleniona, napięta oraz bardziej ukrwiona.

Depilacja maszynką – kompendium wiedzy

Najszybszym i najbardziej dostępnym sposobem depilacji w domu jest sięgnięcie po krem do golenia i jednorazową maszynkę. Dzięki temu można szybko i dokładnie usunąć włoski z okolic intymnych. Warto pamiętać, aby nigdy nie robić tego na sucho – bez pianki, kremu czy żelu, które ułatwiają przesuwanie ostrza maszynki. W ten sposób można się łatwo skaleczyć lub podrażnić delikatną okolicę bikini. Aby jak najmniej podrażnić tą delikatną okolicę, powinno się również golić z włosem, a nie pod włos. Dzięki temu możesz uniknąć zapalenia mieszków włosowych. Po depilacji miejsc intymnych, umyj skórę delikatnym płynem, który przywróci naturalne pH, warto również zastosować krem nawilżający. Depilacja maszynką jest szybka, ale niestety daje krótkotrwałe rezultaty. U wielu kobiet już następnego dnia zaczynają odrastać włoski, które stają się kłujące i nieprzyjemne w dotyku. Prócz tego depilacja maszynką sprzyja podrażnieniom, krostkom i wrastającym włoskom, przez co skóra prezentuje się mało estetycznie.

Depilacja maszynką

Depilator elektryczny

W sklepach znajdziemy wiele modeli depilatorów przeznaczonych do usuwania owłosienia z różnych części ciała. Te małe i poręczne urządzenia cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem, co więcej wybór modeli jest tak duży, że każdy znajdzie odpowiednie urządzenie dla siebie. Depilatora można używać do każdej części ciała, pod warunkiem, że jest on przystosowany do usuwania owłosienia właśnie z tych okolic. Nie każde urządzenie nada się bowiem do depilacji wrażliwej strefy intymnej, gdzie skóra jest wyjątkowo podatna na podrażnienia. Wśród depilatorów dyskowych, laserowych czy pęsetowych znajdziemy takie, które są dedykowane właśnie okolicom bikini. Najlepszym wyborem są depilatory laserowe, ponieważ najmniej podrażniają skórę. Niestety są one dość kosztowne – ceny dobrych depilatorów laserowych często zaczynają się od 1000zł. Dlatego wiele kobiet decyduje się na nieco tańsze depilatory dyskowe lub pęsetowe, które można dostać już od 150zł. Nowsze modele posiadają wiele przydatnych nakładek ci końcówek – chłodzących czy masujących, które sprawiają, że usuwanie owłosienia jest znacznie mniej bolesne. Niektóre depilatory umożliwiają zarówno depilację na sucho, jak też na mokro. Przed wyborem urządzenia, warto dokładnie zapoznać się z jego parametrami, tak aby wybrać sprzęt, który najbardziej spełni nasze oczekiwania.

Krem do depilacji bikini

Nieco trwalsze rezultaty daje krem do depilacji okolic intymnych. Jest to metoda, która może spowodować odczyn alergiczny, dlatego trzeba pamiętać, aby przed użyciem wykonać próbę uczuleniową. Jak to zrobić? Przed przystąpieniem do zabiegu, nakładamy odrobinę kremu na niewielką powierzchnię ciała. Jeśli po 24 godzinach nie wystąpiła reakcja alergiczna, można śmiało przystąpić do zabiegu. Preparaty do depilacji stosujemy zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdują się na opakowaniu czy dołączonej ulotce. Krem nakładamy na włoski szpatułką i zostawiamy na określony czas. Następnie spłukujemy wodą lub ściągamy szpatułką. Aby metoda ta dała oczekiwane rezultaty, dłuższe włoski można wcześniej przyciąć nożyczkami. Depilacja kremem jest szybką, skuteczną i całkowicie bezbolesną metodą usuwania owłosienia, co więcej efekt gładkiej skóry utrzymuje się do około 2 miesięcy. W sklepach znajdziemy bardzo duży wybór różnorodnych preparatów do depilacji chemicznej. Krem do depilacji zawsze należy wybierać bardzo starannie, upewniając się, że jest on przeznaczony do depilacji delikatnych stref intymnych.

Depilacja kremem

Depilacja woskiem

Depilacja woskiem to bardzo skuteczna metoda pozbywania się owłosienia. Jej efekty są naprawdę oszałamiające. Włoski usuwane są wraz z cebulką, dzięki czemu znacznie wolniej odrastają. Prócz tego regularna depilacja woskiem sprawia, że włoski – z zabiegu na zabieg – odrastają wolniej i są coraz cieńsze. Na rynku znajdziemy zarówno pakowany wosk jak i gotowe plastry z woskiem. Wosk pakowany należy wcześniej rozgrzać i upłynnić, a następnie szpatułką nałożyć niewielką warstwę na depilowany obszar. Z kolei plastry wystarczy tylko rozgrzać poprzez pocieranie w dłoniach, przykleić w wybrane miejsce i po kilku sekundach zerwać szybkim ruchem. Minusem tej metody jest ból, który towarzyszy zabiegowi, dlatego wiele osób nie decyduje się na tą formę depilacji. Warto również dodać, że wosk przykleja się nie tylko do włosków, ale również do skóry, co może sprzyjać zaczerwieniu i podrażnieniu naskórka. Po depilacji woskiem, warto zastosować łagodzący krem lub żel do okolic intymnych.

Depilacja pastą cukrową

Depilacja pastą cukrową jest bardzo podoba do depilacji woskiem. Pasta cukrowa równie skutecznie pozbywa się włosków wraz z cebulką, zaś każdy kolejny zabieg powoduje, że rosną one słabsze i cieńsze. Pastę cukrową stosuje się na zimno – nie ma konieczności jej wcześniejszego podgrzewania. Aby usunąć włoski, należy rozprowadzić ją palcami lub szpatułką w kierunku przeciwnym do wzrostu włosków (pod włos), a następnie szybkim ruchem zerwać z włosem. W porównaniu z depilacją woskiem, metoda ta jest zdecydowanie mniej bolesna. Pasta przykleja się jedynie do włosa, a więc nie podrażnia i nie ciągnie skóry. Prócz tego jest to produkt naturalny, który jednocześnie nawilża i peelinguje, dzięki czemu skóra po depilacji jest wyjątkowo gładka.

Co jaki czas wykonywać depilację miejsc intymnych?

Wybierając usuwanie owłosienia w domu, musisz pamiętać, iż zabieg ten trzeba wykonywać cyklicznie. Kremy do depilacji, wosk czy paska nie dają trwałych rezultatów, dlatego chcąc cieszyć się gładką skórą, konieczna jest regularność. W przypadku depilacji maszynką, włoski odrastają najszybciej, dlatego większość osób musi się golić co 2-3 dni. Depilację woskiem lub pastą powtarza się co około 2-3 tygodnie, depilatorem – 3-4 tygodnie.

Depilacja miejsc intymnych bez podrażnień – czy to możliwe?

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj depilacji się zdecydujesz, warto pamiętać również o odpowiedniej pielęgnacji skóry po usuwaniu owłosienia. To, czy unikniemy podrażnień, w dużej mierze zależy właśnie od tego, jak zadbamy o naszą skórę po zabiegu. Po zakończeniu depilacji, warto zabezpieczyć skórę dużą warstwą kremu nawilżającego lub żelu łagodzącego podrażnienia. Takie emulsje mają właściwości regenerujące oraz kojące, bez trudu znajdziemy je w drogerii lub aptece. Wiele z nich zawiera komponenty, które zapobiegają stanom zapalnym skóry – witaminy B, E, olej jojoba, olej z awokado, masło shea czy aloes, który niweluje napięcia skóry i uczucie suchości. Oczywiście przed wyborem kosmetyku, koniecznie sprawdź czy nadaje się on do stosowania w miejscach intymnych.

Trwała metoda depilacji

Wszystkie wyżej wymienione metody depilacji można przeprowadzić zarówno w salonie kosmetycznym, jak też samodzielnie w domu. Wosk, pasta cukrowa czy kremy do depilacji są łatwo dostępne, a wybór kosmetyków do depilacji jest naprawdę ogromny. Warto jednak pamiętać, że usuwanie owłosienia woskiem, kremem, pastą cukrową czy maszynką daje krótkotrwałe rezultaty. Jeśli chciałabyś na stałe usunąć owłosienie z okolic intymnych, jednym skutecznym rozwiązaniem jest depilacja laserowa. Światło lasera oddziałuje na melaninę zawartą we włosie, jednocześnie nie uszkadzając przy tym skóry. Oczywiście, aby cieszyć się trwałym efektem, zabieg należy wykonać w seriach. Są one dobierane indywidualnie, w zależności od rodzaju włosków, ich gęstości, grubości czy koloru. Jednak już po 2-3 zabiegach zauważysz, że jest ich coraz mniej. Depilacja laserowa jest całkowicie bezpieczna. Nowoczesne lasery posiadają nakładki chłodzące, dzięki czemu obecnie jest ona praktycznie bezbolesna. Osoby, które chcą cieszyć się idealnie gładką strefą bikini i raz na zawsze pożegnać się z owłosieniem, z pewnością będą zadowolone z wyboru tej metody. Jeśli zdecydujesz się na tę metodę depilacji, pamiętaj, aby skorzystać z usług profesjonalnego gabinetu, specjalizującego się w usuwaniu owłosienia laserem. Dzięki temu zyskasz pewność, że zabieg zostanie przeprowadzony profesjonalnie oraz bezpiecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.