Informacja dla profesjonalistów z branży medycznej
Zanim przejdziesz do strony prosimy o potwierdzenie, że jesteś profesjonalistą zgodnie z ustawą
z 7 kwietnia 2022 o wyrobach medycznych (Dz. U. 2022 poz. 974 tj. z dnia 2022.05.26).
Blog 100% sprawdzone sposoby
Poradnik. Pielęgnacja skóry. Zdrowie i inne ciekawostki. Na co zwracać uwagę?
Miód manuka, pochodzący z Nowej Zelandii i Australii, zyskał sławę jako „superżywność” ze względu na swoje unikalne właściwości zdrowotne. Jest on pozyskiwany z krzewu manuka (Leptospermum scoparium) i zawiera składniki, które nie są obecne w innych rodzajach miodu.
Właściwości Międu Manuka:
Wysoka Zawartość Metologlioksydu (MGO): Jest to związek obecny w miodzie manuka, który jest uważany za główną przyczynę jego silnych właściwości antybakteryjnych.
Aktywność Nietradycyjna: Miód manuka wykazuje aktywność antybakteryjną, która nie jest niszczona przez enzymy w organizmie człowieka, co różni go od większości innych miodów.
2. Badania Naukowe:
Właściwości Antybakteryjne: Badania potwierdzają, że miód manuka ma silne działanie antybakteryjne, które może pomóc w walce z różnymi patogenami.
Wspomaganie Leczenia Ran: Znaleziono, że może przyspieszać gojenie się ran, oparzeń i owrzodzeń skóry, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i antybakteryjnym.
3. Stosowanie Przy Chorobach Autoimmunologicznych:
Właściwości Przeciwzapalne: Miód manuka wykazuje działanie przeciwzapalne, co może być korzystne w niektórych chorobach autoimmunologicznych. Jednakże, jego stosowanie w takich przypadkach powinno być skonsultowane z lekarzem, ponieważ może interakcji z innymi lekami i specyfiką choroby.
4. Stosowanie w Trakcie Przeziębienia:
Łagodzenie Objawów: Miód manuka może pomagać w łagodzeniu bólu gardła i kaszlu, będących typowymi objawami przeziębienia. Jego działanie antybakteryjne i przeciwzapalne może również wspierać układ odpornościowy.
5. Czy Warto Stosować?
Ocena Kosztów i Korzyści: Miód manuka jest zazwyczaj droższy od tradycyjnych miodów. Decyzja o jego stosowaniu powinna uwzględniać indywidualne potrzeby zdrowotne oraz koszty.
6. Ograniczenia i Uwagi:
Brak Uniwersalnych Dowodów: Chociaż istnieją badania potwierdzające niektóre z jego korzyści, to jednak nie wszystkie twierdzenia dotyczące miodu manuka zostały naukowo potwierdzone.
Indywidualne Różnice: Reakcja na miód manuka może się różnić w zależności od osoby.
Podsumowując, miód manuka ma wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych, zwłaszcza ze względu na jego właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Może być szczególnie pomocny w łagodzeniu objawów przeziębienia i wspomaganiu gojenia ran. Jednakże, przed jego zastosowaniem w leczeniu chorób autoimmunologicznych lub innych poważnych stanów zdrowotnych zaleca się konsultację z lekarzem.
Jednak tak jak każde nowe odkrycie są też kontrowersje dotyczące danego tematy oraz opinie i poglądy zupełnie przeciwne. Co ciekawe MGO jest wyższe im dłużej miód dojrzewa, czyli im jest starszy. W Polsce im miód jest starszy tym mniej porozdrowotynych właściwości zawiera. Jednak dojrzewanie miodu manuka ma odpowiadać pozytywnie dla jego właściwości zdrowotnych. Są osoby, które się z tym nie zgadzają i uważają, że taki miód szkodzi na żyły, szczególnie właśnie składnik MGO, który wg. niektórych osób nie jest wcale taki zdrowy. To związek chemiczny, aldehyd, który powstaje jako produkt uboczny glikolizy z fosfodihydroksyacetonu i we krwi u osób zdrowych jest go bardzo mało, a u osób chorych na cukrzycę jest jego dużo. Ponieważ organizm odczytuje go jako truciznę usuwa go wraz z innymi toksynami. Ponadto samo MGO powoduje glikację białek przez którą tworzą się: fruktozamina, glikowana hemoglobina. Są to wytwory, które prowadzą do stresu oksydacyjnego, zwiększają stan zapalny organizmu i uszkadzają naczynia krwionośne. Może właśnie tak jak w wypadku polskich miodów, które młode są najzdrowsze, posiadają najwięcej witamin w swoim składzie oraz innych składników ponadto mają mniej drożdży w składzie i innych chorobotwórczych drobnoustrojów, tak samo jest w wypadku miodu manuka? (https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/pasieka-czasopismo-dla-pszczelarzy/69-pasieka-5-2012/698-drodaki-i-rozkruszki-jako-zanieczyszczenia-i-szkodniki-miodu). Może wcale MGO nie jest zdrowe, a im młodszy miodzik tym więcej jego prozdrowotnych właściwości dla organizmu. Miałoby to sens. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w tym filmie:
Osoba która tworzyła ten film powołuje się na takie materiały:
1. Kong X, Ma MZ, Huang K, Qin L, Zhang HM, Yang Z, Li XY, Su Q. Increased plasma levels of the methylglyoxal in patients with newly diagnosed type 2 diabetes
2. J Diabetes. 2014 Nov;6(6):535-40. doi: 10.1111/1753-0407.12160. Epub 2014 May 14. PMID: 24720446. 2. Kędzia, E. Hołderna-Kędzia: Występowanie metyloglioksalu w miodzie manuka i jego oddziaływanie na organizm człowieka, Postępy Fizjoterapii,
3, 2015. 3. Yadav SK, Siugla-Pareek SL, Ray M i wsp. Methylglyoxal levels in plants under salinity stress are dependent on glyoxalase I and glutathione. Biochem Biophys Res Commun 2005; 337:61-7.
4. Mavric E, Wittmann S, Barth G i wsp. Identification and quantification of methylglyoxal as the dominant antibacterial constituent of manuka (Leptospermum scoparium) honeys from New Zealand. Mol Nutr Food Res 2008; 52:483-9.
5. Hayashi T, Shibamoto T. Analysis of methylglyoxal in foods and beverages. J Agric Food Chem 1985; 33:1090-3.