Kategorie
Depilacja całego ciała Depilacja Laserowa - Warszawa

Nalewka z Owoców Czarnego Bzu: Domowy Eliksir Zdrowia

Nalewka z owoców czarnego bzu to tradycyjny domowy wyrób, który cieszy się popularnością nie tylko ze względu na swój wyjątkowy smak, ale również ze względu na przypisywane mu właściwości zdrowotne. Owoce czarnego bzu są bogatym źródłem witaminy C, przeciwutleniaczy, a także innych cennych substancji, które mogą wspierać układ odpornościowy i pomagać w walce z przeziębieniami oraz grypą.

czarny bez owoce

Nalewka z owoców czarnego bzu

Składniki:

 • 1 kg dojrzałych owoców czarnego bzu,
 • 0,5 kg cukru (można zastąpić miodem dla lepszego smaku i właściwości zdrowotnych),
 • 1 l spirytusu lub wódki (40-70% alkoholu dla ekstrakcji składników aktywnych),
 • 2-3 goździki (opcjonalnie),
 • 1 laska wanilii lub kilka ziaren kardamonu (opcjonalnie).

Przygotowanie:

 1. Oczyszczenie Owoców: Owoce czarnego bzu należy dokładnie umyć, oczyścić z szypułek i osuszyć.
 2. Fermentacja Owoców: Owoce umieszcza się w dużym słoju, posypuje cukrem i zalewa spirytusem lub wódką. Można dodać goździki lub wanilię dla wzbogacenia smaku.
 3. Maceracja: Słoik należy szczelnie zamknąć i odstawić w ciemne i chłodne miejsce na około 6-8 tygodni. W tym czasie należy wstrząsać słoikiem co kilka dni, aby składniki się dobrze wymieszały.
 4. Filtracja: Po zakończeniu maceracji nalewka powinna być przefiltrowana przez gęste sito lub gazę, aby oddzielić płyn od owoców.
 5. Dojrzewanie: Oczyszczony płyn przelać do butelek i odstawić na dalsze dojrzewanie, najlepiej na kilka miesięcy. Im dłużej nalewka dojrzewa, tym lepiej smakuje.
 6. Przechowywanie: Gotową nalewkę przechowuje się w chłodnym, ciemnym miejscu. Dobrze przygotowana może być przechowywana przez kilka lat.

Zastosowanie:

Nalewka z czarnego bzu może być stosowana jako dodatek do herbat, deserów, a w chłodniejsze dni – jako domowy sposób na rozgrzanie się. Ponadto, dzięki swoim właściwościom może być używana jako środek wspomagający w okresach zwiększonej zachorowalności na przeziębienia.

Podczas przygotowywania nalewki ważne jest, aby używać dojrzałych i zdrowych owoców, a także pamiętać o umiarze w spożywaniu – alkohol w nadmiarze może być szkodliwy dla zdrowia. Przed użyciem nalewki w celach leczniczych zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *