Kategorie
Depilacja całego ciała Depilacja Laserowa - Warszawa

Transplantacja włosów – o przeszczepie i temacie łysienia w pigułce

Łysienie to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób – zarówno mężczyzn, jak i kobiety, a nierzadko również dzieci. Przerzedzenie lub utrata włosów może przyczyniać się do powstawania kompleksów oraz negatywnie wpłynąć na poczucie własnej wartości. Oczywiście istnieje wiele różnych sposobów, mających na celu zahamowanie wypadania włosów, jednak nie zawsze są one skuteczne. Leki, wcierki czy zioła często nie przynoszą satysfakcjonującego efektu, dlatego osoby dotknięte tym problemem, coraz częściej decydują się na wykonanie transplantacji, czyli przeszczepu włosów. Na czym polega ów zabieg? Czy jest bezpieczny? Gdzie można go wykonać? Na te i inne pytania udzielimy odpowiednie w niniejszym artykule.

Przyczyn łysienia jest bardzo wiele – niektórzy tracą włosy na skutek chorób, zaburzeń hormonalnych czy stresu, duże znaczenie ma również genetyka oraz wiek, choć problem łysienia coraz częściej dotyka także młode osoby – w tym także dzieci. Do przyczyn łysienia można zaliczyć: choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca), anemię, poród, odstawienie środków hormonalnych, leków, zbyt restrykcyjną i wyniszczającą dietę, niewłaściwą pielęgnację głowy (zbyt częste mycie, stosowanie nieodpowiednich preparatów), zaburzenia hormonalne, menopauzę, zaburzenia krążenia, choroby skóry głowy (łojotok, łupież, zapalenie skóry), grzybicę, niektóre toksyny, zatrucie metalami ciężkimi, a także przyjmowanie niektórych leków (antykoncepcyjne, przeciwgrzybiczne, przeciwzakrzepowe, kardiologiczne, psychiatryczne). Jak widać, przyczyn wypadania włosów oraz łysienia jest bardzo wiele. Osoby, które borykają się z takim problemem mogą zasięgnąć porady trychologa, który pomoże w sklasyfikowaniu problemu.

Czym jest transplantacja włosów?

Transplantacja włosów to skuteczny i praktycznie bezinwazyjny zabieg – już po paru dniach po przeszczepie, można wrócić do codziennej aktywności. Zabieg polega na precyzyjnym pobraniu pojedynczych, zdrowych mieszków włosowych z określonego miejsca na ciele (powierzchni dawczej) i umieszczeniu ich w miejscu pozbawionym włosów (powierzchnia zbiorcza). Zabieg jest bardzo skuteczny, ponieważ przeszczepiana jest nie tylko sama cebulka, ale także komórki macierzyste, które odpowiadają za dalszy wzrost włosa. Transplantacja odbywa się bez użycia skalpela – jak już wcześniej wspomniano, nie jest to zabieg mocno inwazyjny, nie wymaga też znieczulenia ogólnego. Jednakże jest on niezwykle precyzyjny, dlatego konieczne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji.

Skuteczność

Skuteczność przeszczepu włosów jest bardzo duża. Obecnie chirurgia plastyczna jest prężnie rozwijającą się dziedziną, dlatego jest w stanie doskonale poradzić sobie z problemem łysienia. Preparaty kosmetologiczne czy zabiegi niechirurgiczne nie są w stanie w większości przypadków zagwarantować tak dobrych rezultatów, jak transplantacja włosów. Ponadto efekty zabiegów kosmetycznych często są jedynie tymczasowe i nie gwarantują uzyskania trwałych efektów.

Wybór odpowiedniej kliniki do przeszczepu włosów – co wziąć pod uwagę?

Decydując się na transplantację włosów, koniecznie trzeba wybrać profesjonalną klinikę – takiego zabiegu nie znajdziemy w pierwszym lepszym salonie kosmetycznym. Na ogół transplantacja wykonywana jest przez lekarza, który posiada odpowiednią specjalizację z zakresu medycyny estetycznej oraz doświadczenie w transplantacji włosów.

Komu dedykowany jest zabieg transplantacji?

Zabieg dedykowany jest osobom borykającym się z łysieniem oraz nadmiernym wypadaniem włosów. Wskazania do wykonania zabiegu, to między innymi:

 • łysienie androgenowe – najczęstsza przyczyna utraty włosów u kobiet i mężczyzn, związana z wrażliwością mieszków włosowych na androgeny. U mężczyzn często pojawiają się zakola oraz łysienie na wierzchołku, u kobiet na ogół obserwuje się przerzedzenie na szczycie głowy. Łysienie androgenowe często jest uwarunkowane genetycznie
 • łysienie telogenowe – polega na skróceniu fazy wzrostu włosa (anagen) i jest najczęstszą przyczyną widocznego przerzedzenia włosów
 • łysienie plackowate – objawia się występowaniem wyłysiałych obszarów na głowie. Podczas choroby atakowane są mieszki włosowe – włosy wypadają, a na skórze zostają łyse placki. Badania wskazują, że łysienie plackowate może być spowodowane nieprawidłowościami w układzie immunologicznym, co prowadzi do nieprawidłowo funkcjonującego układu odpornościowego, który zaczyna walczyć z tkankami ciała i atakować meszki włosowe. Tendencje do łysienia plackowatego można również odziedziczyć w genach
 • łysienie bliznowaciejące – najrzadsza przyczyna łysienia, prowadząca do całkowitej utraty włosów na skutek nieodwracalnego uszkodzenia mieszków włosowych.
  Przeszczep włosów jest zalecany również w wielu innych przypadkach, takich jak łysienie łojtokowe, łysienie pourazowe, korekta zarostu, brwi czy też potrzeba zamaskowania blizn po operacjach czy innych zabiegach.

Przeciwwskazania do zabiegu przeszczepu włosów

Niestety nie każdy może poddać się transplantacji, gdyż istnieje szereg przeciwwskazań, uniemożliwiających wykonanie zabiegu. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej kliniki. Zabieg zawsze poprzedzony jest kompleksową konsultacją i wywiadem z pacjentem, dzięki czemu lekarz może wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Przed przeszczepem warto również wykonać komplet badań diagnostycznych i laboratoryjnych, takich jak:

 • morfologia krwi
 • badanie ogólne moczu
 • test ciążowy (u kobiet)
 • wskaźniki krzepnięcia
 • poziom glukozy we krwi
 • obecność wirusa/przeciwciał: HCV, HIV, HBS

Wśród niektórych przeciwwskazań do zabiegu, znajduje się: cukrzyca, choroby zakaźne skóry, nieuregulowane ciśnienie czy zaburzenia krzepliwości krwi, ciąża i karmienie piersią, aktywna choroba nowotworowa.

Metody transplantacji włosów

Istnieje kilka metod przeszczepu włosów, wykorzystywanych przez kliniki. Do jednych z najstarszych metod (ale wciąż popularnych), należy technika FUT (follicular unit transplantation) oraz FUE (follicular unit extraction). W przypadku obu tych zabiegów, przeszczepia się jednostki włosowe, które zawierają 1-4 włosy. Technika FUT jest uznawana za nieco bardziej inwazyjną, gdyż po zabiegu pozostaje blizna z tyłu głowy, jednakże jest ona praktycznie niewidoczna. Wśród innych popularnych metod przeszczepu wymienia się również: FUE Artas iX, Neograft Suction Assisted Follicular Extraction and Re-implantatio czy BIOFIBRE®. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety, jednak o wszystkich szczegółach i wątpliwościach najlepiej rozmawiać z lekarzem. To właśnie lekarz – po konsultacji i zakwalifikowaniu do zabiegu, dobierze odpowiednią, najlepszą dla pacjenta metodę przeszczepu włosów.

Jak przebiega zabieg?

Jeśli konsultacja przebiegnie pomyślnie i zostaną wykluczone wszystkie przeciwwskazania, lekarz zakwalifikuje pacjenta do zabiegu. Jak przebiega transplantacja włosów? Można ją podzielić na kilka etapów.

Etap pierwszy:

Pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe, po czym przystępuje do pobrania mieszków włosowych z miejsca dawczego. Następnie są one poddawane dokładnej obserwacji, aby mieć pewność, że nadają się do zabiegu i nie posiadają żadnych uszkodzeń. W związku z tym, że stosuje się znieczulenie miejscowe, nie ma potrzeby hospitalizowania pacjenta.

Etap drugi:

Obejmuje znieczulenie miejsca biorczego oraz przygotowanie obszaru do wszczepienia włosów. W tym celu lekarz wykonuje niewielkie, wręcz mikroskopijne nacięcia w skórze głowy. Praca ta wymaga dużej dokładności, cierpliwości oraz precyzji.

Etap trzeci:

Na tym etapie lekarz przystępuje do wszczepienia pobranych mieszków włosowych w uprzednio przygotowane nacięcia na skórze. Do przeszczepu używa się różnej wielkości implantorów – narzędzi, przypominających igłę – które pozwalają na precyzyjne wykonanie zabiegu, bez ryzyka uszkodzenia delikatnej cebulki włosa.

Etap czwarty:

To końcowy etap zabiegu. Polega na zabezpieczeniu okolicy dawczej jałowym opatrunkiem. W miejscu biorczym mogą pojawić się drobne strupki. W celu przyspieszenia gojenia, okolicę tą można spryskiwać specjalnym preparatem. O tym, jak najlepiej dbać o skórę po przeszczepie informuje lekarz. Bardzo ważne jest to, by stosować się do wszystkich zaleceń pozabiegowych.

Zalecenia po zabiegu transplantacji włosów

Przeszczep włosów może być wykonywany różnymi metodami, na przykład przy pomocy inteligentnego robota, obsługiwanego przez lekarza specjalistę. Każda klinika ma swoje własne sprawdzone metody oraz urządzenia. Niezależnie od tego, w jaki sposób wykonywany jest zabieg, pacjent musi przestrzegać zaleceń pozabiegowych.

Bezpośrednio po transplantacji pacjent może odczuwać swędzenie oraz mrowienie, zaś obszar skóry głowy może być opuchnięty i zaczerwieniony. Lekarz może zalecić stosowanie maści bądź leków, które przyspieszą proces gojenia. Pod żadnym pozorem nie wolno stosować innych substancji na własną rękę, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem! Powrót do sprawności trwa około tydzień. Przez pierwsze dni należy delikatnie obchodzić się ze skórą głowy, nie zdrapywać strupków (odpadną samoistnie), zrezygnować z aktywności fizycznej (basen, siłownia) i unikać miejsc, które mogłyby przyczynić się do powstawania infekcji (solarium, sauna). Nie wolno również spożywać alkoholu. Skórę należy przemywać solą fizjologiczną. Po około tygodniu można już delikatnie umyć głowę, pamiętając o tym, by nie pocierać mocno skóry oraz stosować szampony z delikatnym pH. Strumień wody nie powinien być za ciepły oraz za mocny. Po tygodniu od zabiegu, można też wrócić do delikatnej aktywności fizycznej oraz zacząć nosić nakrycia głowy (w celu ochrony skóry przed promieniowaniem UV). Po 3 tygodniach od transplantacji pacjent może już wrócić do standardowej pielęgnacji skóry włosów i głowy.

Nie stosowanie się do zaleceń pozabiegowych, może mieć wpływ na osłabienie efektu końcowego, dlatego zawsze należy skrupulatnie przestrzegać zaleceń lekarza. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto udać się na konsultację.

Przeszczepione włosy będą rosnąć przez kolejne tygodnie – na początku ich wzrost będzie nierównomierny, mogą również wypadać. Nie należy się tym przejmować – jest to stan zupełnie naturalny.

Kiedy pojawią się pierwsze efekty?

Szybkość pojawienia się efektów jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników. U niektórych osób pierwsze rezultaty można zaobserwować już po 3 miesiącach, jednak finalny rezultat można zaobserwować dopiero po około 9-12 miesiącach. Wiele zależy również od zastosowanej metody przeszczepu włosów. Warto jednak dodać, że rezultaty transplantacji są bardzo satysfakcjonujące, a całość wygląda niezwykle naturalnie. Pacjenci nie muszą więc obawiać się sztucznego, przerysowanego efektu.

Ile kosztuje przeszczep włosów?

Koszt wykonania transplantacji włosów jest bardzo zróżnicowany, waha się od około 1500 do 12000 zł. Zależy między innymi od obszaru zabiegowego, a także ilości przeszczepionych mieszków. Kliniki mają bardzo różnorodne ceny, trzeba jednak się liczyć z tym, że ceny wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy. Na szczęście coraz więcej klinik współpracuje z bankami, oferując Klientom możliwość rozłożenia kosztów zabiegu na przystępne raty.

Czy zabiegu przeszczepu włosów należy się obawiać?

Przeszczep włosów jest obecnie coraz bardziej popularnym zabiegiem, który na rynku istnieje już długi czas, nie jest to więc żadna nowość. Transplantacja z roku na rok coraz bardziej się rozwija, pojawiają się także nowsze, lepsze oraz bezpieczniejsze metody przeszczepu włosów. Wcześniej wspomnieliśmy o tym, że transplantację przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, nie jest więc konieczna hospitalizacja. Pacjent bardzo szybko może wrócić do codziennych obowiązków. Wybierając dobrą, profesjonalną i doświadczoną klinikę, nie trzeba obawiać się zabiegu, ponieważ lekarz z pewnością doskonale zadba o nasze bezpieczeństwo. Nowoczesne metody transplantacji sprawiają, że zabieg jest praktycznie bezinwazyjny i nie pozostawia widocznych blizn. Efekty są naprawdę niesamowite – dzięki transplantacji każdy może cieszyć się pięknymi, bujnymi i gęstymi włosami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *