Kategorie
Depilacja całego ciała Depilacja Laserowa - Warszawa

Świerzb: Przyczyny, Objawy i Leczenie

Świerzb to zakaźna choroba skóry, wywołana przez roztocze Sarcoptes scabiei. Choroba ta jest znana z intensywnego swędzenia i charakterystycznej wysypki. Oto co warto wiedzieć o świerzbie, jego objawach, przyczynach i leczeniu.

Świerzb:

Świerzb jest wynikiem infekcji skóry przez żeńskie roztocza świerzbowca. Roztocza te kopią nory w skórze, gdzie składają jaja. Najczęstszym sposobem przenoszenia świerzbu jest bezpośredni kontakt skóra do skóry z osobą zakażoną.

Objawy Świerzbu:
Do głównych objawów należą:

  1. Intensywne Swędzenie: Szczególnie nasilające się w nocy.
  2. Wysypka: Niewielkie pęcherzyki, krosty lub linie na skórze, często między palcami, na nadgarstkach, łokciach, pachwinach, podeszwach stóp lub pośladkach.
  3. Ślady Kopania Roztoczy: Mogą wyglądać jak małe, ciemne linie na skórze.

Diagnoza:
Diagnoza świerzbu opiera się na objawach i wyglądzie zmian skórnych. Lekarz może również zebrać próbkę ze skóry, aby zidentyfikować roztocza pod mikroskopem.

Leczenie Świerzbu:
Leczenie ma na celu wyeliminowanie roztoczy i łagodzenie objawów:

  1. Kremy i Maści Przeciwświerzbowe: Najczęściej stosuje się permetrynę lub benzoesan benzylu.
  2. Leki Doustne: W niektórych przypadkach mogą być przepisane doustne leki przeciwświerzbowe, takie jak iwermektyna.
  3. Leczenie Współmieszkańców i Bliskich Kontaktów: Aby zapobiec ponownej infekcji, konieczne jest leczenie osób, które miały bliski kontakt z zakażonym.
  4. Czyszczenie Odzieży i Pościeli: Wysoka temperatura zabija roztocza, dlatego ważne jest pranie ubrań, pościeli i ręczników w gorącej wodzie.

Aby uniknąć świerzb, ważne jest unikanie bezpośredniego kontaktu skórnego z osobami zakażonymi oraz regularne czyszczenie i dezynfekcja ubrań i pościeli.

Świerzb to infekcją , która wymaga szybkiego i skutecznego leczenia. Poprzez odpowiednie leczenie farmakologiczne i środki ostrożności, można szybko zapanować nad infekcją i zapobiec jej rozprzestrzenianiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *